Czy ktoś też potrzebuje leczyć zęby? - Stomatologia

szybalski-stomatologia.pl

Lekarze niekiedy przebierają się za znane

Profilaktyka chorób jamy ustnej wymaga jak najwcześniejszego zajęcia się zębami - ich dokładne czyszczenie czy kontrolowanie u stomatologa powinno mieć miejsce jeszcze na etapie posiadania mleczaków. Z małymi dziećmi

Czy ktoś też potrzebuje leczyć zęby? - Stomatologia szybalski-stomatologia.pl
też trzeba chodzić do dentysty, to, że zęby mleczne i tak wypadną, nie stanowi żadnego argumentu. Dzisiaj o wiele łatwiej jest znaleźć gabinet dentystyczny przygotowany do przyjmowania małych pacjentów oraz lekarzy stomatologów, którzy mają do nich świetne podejście. W przypadku dzieci nie chodzi tylko o wyleczenie lub wyrwanie zęba sprawiającego problemy. Trzeba je nauczyć, że dentysta to pomocny lekarz, którego nie trzeba się bać - a wręcz przeciwnie. W wielu gabinetach pojawiają się więc kolorowe rysunki i maskotki, dzięki obserwacji których dziecko zauważa, że dbanie o zęby i jamę ustną może być wspaniałą zabawą. W gabinecie można otrzymać też naklejki "dzielny pacjent" i nagrody za dobre zachowanie. Lekarze niekiedy przebierają się za znane dzieciom postacie lub podczas leczenia zębów opowiadają różne śmieszne historyjki. To również element zachęcający najmłodszych do kolejnych wizyt u stomatologa.


Warto aby dziecko oswoiło się z

Czy wiesz, że o uzębienie dziecka należy dbać już od pierwszych dni? Jeszcze przed wyrżnięciem pierwszego mleczaka należy codziennie przemywać jamę ustną gazikiem nasączonym wodą. Kiedy dziecko będzie starsze należy korzystać ze szczoteczek do zębów z miękkim włosiem. Stopniowo włączamy pasty do zębów rekomendowane dla najmłodszych. W stosownym czasie należy też odwiedzić gabinet dentystyczny. Specjaliści zalecają aby wizyta odbyła się kiedy w buzi malucha pojawi się pierwszy ząb. Dlaczego tak wcześnie? Na wizycie stomatolog rozwieje wątpliwości rodziców oraz wytłumaczy im jak dbać o higienę jamy ustnej. Może się zdążyć, że podczas pierwszej wizyty dziecko nawet nie otworzy buzi do badania, Nie szkodzi. Najlepiej przyjąć założenie, że jest to wizyta adaptacyjna. Warto aby dziecko oswoiło się z gabinetem, pozbyło się strachu. Początek przygody z fotelem dentystycznym rzutuje na stosunek do leczenia zębów nie tylko w dzieciństwie, ale niejednokrotnie w dorosłym życiu! Gros osób bojących się wizyty u specjalisty to ludzie dorośli. Dlatego ważne jest aby dentysta kojarzył się maluchowi z sympatyczną atmosferą i spokojnym badaniem. Absolutnie nie powinno dopuszczać się do sytuacji, kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe, a dziecko jeszcze nigdy nie było na przeglądzie uzębienia. Wybierając poradnię dentystyczną, warto szukać takiej, która cieszy się dobrą opinią wśród rodziców. Obecnie w wielu miejscowościach z powodzeniem funkcjonują placówki specjalizujące się w przyjmowaniu najmłodszych pacjentów.


Leczenie zębów to nic strasznego

Często boimy się czegoś tylko dlatego, że tego nie znamy. Już za młodu rodzice nas straszą potworem w białym fartuchu, który wielkimi obcęgami wyrywa nam zepsute zęby. Dentysta nie ma łatwego życia, kiedy taki mały rozhisteryzowany pacjent trafia na jego fotel. Prawda jest taka, że znacznie lepiej jest zachęcić dziecko do dbania o własne zęby, niż straszyć je i przeżywać jego histerię w gabinecie stomatologicznym. Wiadomo, że już od pierwszego ząbka należy dziecko przyzwyczajać do szczotkowania. Po pierwsze chroni to zęby przed próchnicą, po drugie staje się dobrym nawykiem. Każdy stomatolog to potwierdzi, że dzieci chętnie szczotkują zęby jeśli są małe. Robią to często z ciekawości, a także dlatego, że wyżynające się ząbki bardzo je swędzą. Trzeba zatem ten czas wykorzystać na nauczenie dziecka systematycznego szczotkowania zębów rano i wieczorem. Kiedy już maluch przyzwyczai się do tej rutyny, to łatwiej będzie egzekwować od niego szczotkowanie zębów w późniejszych latach. Warto również zawczasu odwiedzić gabinet dentystyczny. Jeśli dziecko najpierw poogląda sobie sprzęty dentystyczne, fotel, pozna pana doktora, to nie będzie się bało przychodzić tutaj na regularne kontrole. Często bowiem zdarza się tak, że pomimo ogromnej dbałości i systematyczności podczas porannej i wieczornej toalety, na zębach pojawia się próchnica. Niestety zęby mleczne mają to do siebie, że są bardzo podatne na uszkodzenia i choroby. Warto zatem zaprzyjaźnić się z fotelem dentystycznym i dobrym lekarzem, który w razie potrzeby pomoże uporać się z próchnicą.


Co zrobić gdy boli nas ząb?

Prawie każdy z nas miał kiedyś problem z zębem. Najczęściej pojawia się ból, niekiedy także ubytki. Gdy takie coś ma miejsce, warto odwiedzić gabinet dentystyczny. Dentysta wykona przegląd zębów i oceni ich stan. Może wykonać też szereg zabiegów stomatologicznych - od usunięcia zęba, przez borowanie po naprawę zgryzu.

Stomatolog, gdy prowadzi badanie mające na celu naprawić zgryz, zakłada pacjentowi aparat na zęby. Są dwa główne rodzaje aparatów - stały i wyjmowany. Aparat stały jest przyczepiany do zębów za pomocą kolorowych gumeczek i drucików, jest on na stałe, a o jego zdjęciu decyduje stomatolog. Zwykle aparat stały przynosi szybkie efekty i jest bardzo popularny, niestety jego cena jest dosyć wysoka. Alternatywą dla aparatu stałego jest aparat wyjmowany. Zakłada się go tylko na jakiś czas zalecony przez lekarza, na przykład tylko na noc. Ta opcja jest idealna do korekcji drobnych wad i jest o wiele tańsza od aparatu stałego.

Kiedy koniecznie należy udać się do dentysty? Zwykle wtedy, gdy coś nas zaniepokoi, choćby obrzęk dziąsła, a już na pewno wtedy, gdy pojawia się ból. Zawsze warto udać się na wizytę, by specjalista ocenił, czy konieczna jest interwencja.


Przekłada się to również na wytrzymałość

Regularne kontrole uzębienia u stomatologa dają większe szanse na odpowiednio wczesne wykrycie pojawiających się ubytków. Istotne jest, aby rozpocząć leczenie na początkowych etapach rozwoju próchnicy. Dzięki temu można zniwelować szkody. Dodatkowo ogranicza się ryzyko przejścia bakterii na inne zęby. Z tego powodu niezbędne jest, aby regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. W trakcie wizyt kontrolnych sprawdzana jest cała jama ustna. Często dla pewności wykonywane są również prześwietlenia, na których można rozpoznać wszelkie niepokojące zmiany. Jest to ogromnym ułatwieniem w trakcie leczenia i daje pewność, że nic nie zostanie pominięte. Z uwagi na to należy zwrócić uwagę, aby dentysta dokładnie sprawdził wszelkie detale i szczegółowo skontrolował stan uzębienia. W ten sposób można również poprawić wygląd zębów. Im mniej wypełnień zostanie założonych tym lepiej. Przekłada się to również na wytrzymałość zębów i pozwala uniknąć problemów z nadmiernym gromadzeniem się osadów na szkliwie.


Mówiąc szczerze to lepiej w ogóle

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zdrowe zęby to podstawa. Mówiąc szczerze, to lepiej w ogóle nie mieć zębów, niż mieć je chore. Każdy dentysta powie wam to samo. Stomatolog zawsze dba o kondycję naszego uzębienia i to nie dlatego, że czerpie z tego korzyści materialne ! Zależy mu na zdrowym społeczeństwie, bo mniej chorób to mniej cierpienia i mniej zakażeń. Gabinet dentystyczny jest już tak profesjonalnie urządzony, że gdy przypomnimy sobie /jeśli oczywiście skleroza już nas nie dopadła/ te biedne gabinety u szkolnych dentystów, to uzmysłowimy sobie, jaki nastąpił postęp. Oprócz instrumentów i narzędzi, które zmieniły się rewolucyjnie, doszły jeszcze sprawy związane z higieną. Maseczki, rękawice, tampony, jednorazowe przyrządy itp. Jest to oczywiście związane z podniesieniem kosztów, jakie przyjdzie nam ponieść za te usługi, ale dla zdrowia — warto!
Dbajmy o zdrowie naszych zębów, bo od nich wszystko się zaczyna. Wprowadzając do organizmu niepożądane mikroby — sami narażamy się na niebezpieczeństwo. Ucierpi na tym nie tylko żołądek, ale również inne narządy. I tak nie dość, że będziemy musieli w końcu wyleczyć zęby, to jeszcze szereg innych lekarzy będzie musiał się nami zająć.